ATM vrstva

 

ATM vrstva spracuváva všetky funkcie vztiahnuté k hlavičke bunky. Je nezávislá na prenosovom médiu a spoločná pre všetky informačné toky.
Pre popis hlavičky bunky pozri kapitolu Formát ATM bunky .

Jednou z hlavných úloh ATM vrstvy je smerovanie buniek. Konkrétne sa pri smerovaní využívajú informácie v poliach VPI a VCI. Nie je v nich však úplná adresa cieľového koncového systému, ale slúžia ako návestie pri čítaní smerovacích tabuliek v sieťových

Kvôli flexibilnosti ATM siete bolo ATM spojenie rozdelené do dvoch vrstiev - spojenie pomocu virtuálnych ciest (Virtual Path Connection) a virtuálnych kanálov (Virtual Channel Connection).

  1. Virtual Channel Connection (VCC)

    ATM spojenia sú v základe spojovo-orientované, čo znamená, že pred každým dátovým prenosom musí byť zostavený virtuálny kanál (VC) cez celú ATM sieť. Je daný hodnotou VCI. Hodnota VCI je jedinečná len v jednej virt. ceste, t.j. v spojení s určitou hodnotou VPI.
    Táto VC vrstva (vyššia vrstva ATM spojenia) prepína vo svojich prepínačoch (VC Switch) virtuálne kanály v rámci jednej virt. cesty, alebo môže prepnuť kanál do inej virtuálnej cesty.

  2. Virtual Path Connections (VPC)

    Virtuálna cesta zlučuje viacero virtuálnych kanálov do jedného zväzku. Je daná hodnotou VPI. Rôzne virt. kanály musia mať v rámci jednej virt. cesty rôzne hodnoty VCI.Virtuálne kanály v rôznych virt. cestách môžu mať rovnaké hodnoty VCI.
    VP vrstva (nižšia) prepína vo svojich prepínačoch (VP Cross-Connect) len virtuálne cesty (zmena VPI) a nemení virtuálne kanály.




Obr. Koncept virtuálnych ciest (VP) a virtuálnych kanálov (VC)

Systém spojenia pomocou vituálnych ciest a virtuálnych kanálov vytvára možnosť logického delenia na definované celky. Pridelenie virtuálnych ciest môže mať význam ako prenajatie pevných liniek v súčasnej telekomunikačnej sieti.

ATM vrstva je zodpovedná za vytváranie spojení. V ATM sieti môžeme definovať viacero typov spojení podľa rôznych kritérií. (viď Typy spojení v ATM)