Transmission Convergence Sublayer

 

Úlohou tejto podvrstvy TC je preberanie buniek z ATM vrstvy a ich úprava do odpovedajúceho formátu pre prenos pomocou PM podvrstvy.
TC podvrstva má tieto definované funkcie :

Generovanie a obnova prenosových rámcov
Prenos na užívateľskom rozhraní UNI má definovanú štruktúru. Úlohou TC podvsrtvy je udržiavať a správne rozoznávať prenosové rámce.

Adaptácia na prenosové rámce
TC podvsrtva štrukturalizuje ATM bunky do formátu, ktorý je určený pre prenos po danom médiu.
Existujú 2 možnosti prenosu na UNI :


HEC verifikácia
Poslednou časťou hlkavičky každej ATM bunky je pole HEC (Header Error Control). Je to ochranný kód, ktorý slúži na ochranu hlavičky pred chybami v prenose. Kód môže jednu chybu opraviť, alebo detekovať viacnásobnú chybu.



Obr. Stavový diagram verifikácie

HEC algoritmus používa generačný polynóm x8 + x2 + x + 1. Vysielač vynásobí obsah hlavičky (bez HEC) číslom 8 a predelí uvedeným polynómom. Zvyšok po delení je zakódovaný do HEC poľa (veľkosť 8 bitov). Pred zapísaním sa ešte pripočíta modulo 2 k zvyšku postupnosť 01010101 nazývaná coset value, aby sa vylepšila funkcia cell delineation. Prijímač musí pred výpočtom HEC odčítať z HEC položky hodnotu coset value.

Cell delineation
Je to proces, pomocou ktorého sa rozoznávajú hranice buniek. Je to veľmi dôležitá funkcia TC podvrstvy, pretože hranice buniek identifikujú rozloženie informácie v bunke.
Mechanizmus rozoznávania je založený na korelácii medzi bitmi v bunke a bitmi HEC poľa.


Obr.Stavový diagram procesu rozoznávania hraníc

V stave HUNT sa bit po bite kontroluje správnosť HEC bitov. Ak sú správne, nastaví sa stav PRESYNCH. V tomto stave pokračuje kontrola HEC mechanizmu. Ak Delta krát bola potvrdená správnosť mechanizmu, systém potvrdzuje synchronizáciu a prejde do stavu SYNCH.
Stavu SYNCH je narušený, ak Alpha krát bol zaregistrovaný nesprávny HEC syndróm.
Rozoznávanie hraníc (delineácia) je možná aj po byte-och, ak sa na prenos používa SDH systém, kde je informácie pri prenose formovaná do byte-ov.
Navrhnuté hodnoty pre ATM multiplex sú Delta/Alpha = 6 / 7 a pre SDH prenos sú Delta/Alpha = 8 / 7.
Aby sa dosiahla väčšia bezpečnosť delineačného procesu, tak bity v informačnom poli sú znáhodnené samosynchronizujúcim sa scramblerom, ktorý pri ATM mulptiplexe používa polynóm x43 + 1, pri SDH sa používa polynóm x31 + x28 + 1. Znáhodňovanie sa robí pripočítaním modulo bitovej sekvencie s uvedeným polynómom.

Cell rate decoupling
Táto funkcia spočíva vo vkladaní prázdnych buniek (idle cells) do ATM multiplexu, keď od zdrojov neprichádzajú žiadne bunky, a je teda potrebné, aby sa tento multiplex udržoval spojitý.

Fyzická vrstva má na UNI svoje bunky PLOAM (Physical Layer Operation and Maintenance) slúžiace na monitorovanie a údržbu. Tieto bunky majú svoju špeciálnu hlavičku s pevne pridelenými VPI a VCI hodnotami a majú význam len pre jednotlivé úseky fyzického média a nie sú interpretované vo vyšších vrstvách.
Ako často sú vkladané do multiplexu, to závisí od potrieb fyzickej vrstvy. Je odporúčané, aby najviac každá 27 a najmenej každá 513 bunka bola PLOAM.