Aktualita 04

PRAKTICKÉ UKÁŽKY APLIKÁCIÍ ATM

Fakulta elektrotechniky a informatiky, Bratislava, 25.11.1999
fotostránka podujatia

Združenie ATM v SR (ďalej len Združenie), ktoré vzniklo v roku 1997 združuje v súčasnosti  30 členov, ktorí zastávajú významné miesto v oblasti vzdelávania, plánovania, prevádzkovania a poskytovania telekomunikačných služieb na Slovensku. Členskú základňu doplňajú dodávatelia technológie ATM a aplikácií súvisiacich s technológiou ATM. Tretí  rok aktivít Združenia  a medzinárodné uznanie najmä zo strany organizácie ATM Forum, ktorého Združenie je  členom je dobrým predpokladom pre ďaľší rozvoj a uvádzanie ATM do praxe.

V súčasnosti prioritným cieľom Združenia je uvádzať aplikácie súvisiace s ATM do praktického života a účasť v procese tvorby legislatívy. Združenie sa rozhodlo vytvoriť stratégiu, ktorá by podnietila aktivity praktických ukážok a pilotných projektov, ktoré sú  realizované prostredníctvom ATM technológie. Pripravuje sa  ocenenie najvýznamnejšej ATM aplikácie realizovanej v roku 1999 na Slovensku. Toto ocenenie bude sa udeľovať každoročne, aby sa zvýšila  popularita ATM  a osveta  o ATM .

Združenie  rozhodlo sa zmapovať dostupné aplikácie ATM realizované v praxi a  skúsenosti získané pri ich implementáci a ďalej ich sprostredkovať svojim členom a širokej verejnosti. Vzhľadom k rozvíjajúcim sa aktivitám mnohých členov Združenia  aj tento Workshop pod názvom „Praktické ukážky aplikácií ATM“ by mal ukázať význam technológie ATM v praxi.

Prvé praktické využitie technológie ATM bolo verejnosti prezentované  videokonferenciou cez WAN-ATM sieť, realizovanej v rámci medzinárodného sympózia používateľov technológie ATM pod názvom „ATMTU '99“ vo februári 1999.  WAN-ATM  sieť v rámci Slovenska bola vybudovaná v roku 1998.

Prvá telemedicínska aplikácia cez WAN-ATM sieť bola realizovaná v máji 1999 medzi Banskou Bystricou a Bratislavou. Pri experimente z technického hľadiska išlo o prenos pohyblivého obrazu v kvalite PAL s prenosovou rýchlosťou 25 Mbit/s (M-JPEG) z kardiovaskulárneho vyšetrenia pacientov v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici prostredníctvom WAN-ATM siete do Bratislavy, kde bola sústredená skupina lekárov a technikov,  ktorí túto akciu pripravili.

Medzi ďalšie praktické ukážky patril prenos videoaplikácie zo servera a širokopásmový prístup na WEB stránky Internetu cez ATM sieť a prostredníctvom modemu ADSL ku koncovému používateľovi cez medenú dvojlinku, kde sa oddeľuje  signál určený pre telefónnu linku a širokopásmový prístup.

Aktívny prístup z oblasti medicíny zaujíma detská kardiochirurgia, konkrétne Detské  kardiocentrum DFNsP v Bratislave. Táto skupina pripravuje niekoľko zaujímavých pilotných projektov, ktoré v spolupráci so Združením a s niektorými jej členmi môže otvoriť cestu telemedicíne prostredníctvom širokopásmových prenosov na báze technológie ATM.

Vybudovaná ATM sieť v rámci Slovenska umožňuje realizovať mnoho aplikácií a ich integráciu, ktoré môže využívať koncový používateľ pre svoje účely. Je to predovšetkým integrácia hlasových, obrazových a dátových informácií so širokým rozsahom rýchlosti. Táto  ATM sieť umožnuje tiež spojovo orientovanú prevádzku, spoľahlivý prenos a spoluprácu s ostatnými súčasnými sieťami.

Veríme, že trend, ktorý sledujeme je správny a pomôže našej krajine začleniť sa čo najskôr do celosvetových komunikačných infraštruktúr a rozvíjajúcich sa aplikácií užitočných pre život človeka bez rozdielu hraníc.

Organizátor Združenie ATM v SR
Garanti Workshopu Združenie ATM v SR
FEI Slovenská technická univerzita Bratislava
FEI Technická univerzita Košice
Slovenské telekomunikácie, a.s.
Termín konania 25.11.1999
Miesto konania Priestory FEI STU Bratislava
Ilkovičova 3,  Bratislava
FEI TU Košice
prostredníctvom videokonferencie Slovenské telekomunikácie, a.s. RTSS Banská Bystrica, o.z.
Garanti aplikácií FEI STU Bratislava, Katedra telekomunikácií
Slovenské telekomunikácie, a.s.
FEI TU Košice
SWH, s.r.o.