Aktualita 03

IVAN  BAROŇÁK
Faculty of Electrical Engineering and Information Technology
Slovak University of Technology



 
Home
BAKALÁRI
DIPLOMANTI
PEDAGOGIKA
PUBLIKÁCIE
VÝSKUM
AKTUALITY
ÚSTAV


TELEMEDICÍNA

DIŠTANČNÁ SRDCOVO - CIEVNA DIAGNOSTIKA
OBRÁZOK 1 OBRÁZOK 2 OBRÁZOK 3

… Slovensko sa konkrétnymi aktivitami pripája k Akčnému plánu EÚ budovania informačnej spoločnosti aj prostredníctvom projektov v telemedicíne ...

Organizátori podujatia :  Katedra telekomunikácií FEI STU v Bratislave, Slovenské telekomunikácie, a.s., VÚS Banská Bystrica, ATM združenie v SR.

Prepojené objekty: Roosveltova nemocnica v Banskej Bystrici, Katedra telekomunikácií FEI STU v Bratislave (Slovenský ústav srdcových chorôb v Bratislave)

Technológia :
1. ATM - Videoprenos prostredníctvom optickej siete ATM.
2. Experiment 1.: Prenosová rýchloť 25 Mbit/s (M J-PEG).
3. Experiment 2.: Prenosová rýchlosť 768 kbit/s (M PEG).
4. Experiment 3.: Prenos ISDN (144 kbit/s) prostredníctvom ISDN siete.

V rámci podujatia dňa 20. 5. 1999 sa realizovalo unikátne komunikačné prepojenie medzi Roosveltovou nemocnicou v Banskej Bystrici a Katedrou telekomunikácií FEI STU v Bratislave.

Telekomunikačný a telemedicínsky experiment z oblasti dištančnej diagnostiky mal za cieľ prostredníctvom najmodernejšej ATM technológie a optickej siete Slovenských telekomunikácií prepojiť dva významné slovenské lekárske ústavy.

V rámci experimentu došlo k priamemu prenosu pohyblivého röntgenového obrazu snímaného KOROSKOPOM zo srdcovo cievneho vyšetrenia pacienta a to z pracoviska v Banskej Bystrici do Bratislavy. Z medicínskeho hľadiska – počas prenosu - došlo k odbornej konzultácii medzi odborníkmi - kardiochirurgami v Banskej Bystrici a Bratislave a následnej interpretácii obsahu prenášaného obrazu.

Okamžitý prenos informácie – obrazu - a interpretácia jeho obsahu, ktorú umožnila najmodernejšia telekomunikačná technológia ATM, výrazne skráti čas medzi diagnózou ochorenia a odborným lekárskym výkonom v prospech pacienta. Úplne sa tým odstráni nutnosť fyzického prenesenia röntgenového záznamu vyšetrenia pacienta do Bratislavy tak, ako je tomu doteraz.

Pri experimente z technického hľadiska išlo o prenos pohyblivého obrazu (6 MHz – PAL) z kardiovaskulárneho vyšetrenia pacienta prostredníctvom optickej siete SR a ATM technológiou, s prenosovou rýchlosťou 25 Mbit/s (M J-PEG), čo je oblasť najmodernejších širokopásmových služieb (technológia GDS).
Pre porovnanie kvality prenášaného obrazu bol experiment kombinovaný prenosom pohyblivého obrazu prostredníctvom siete ISDN (EURO), kde je prenosová rýchlosť 0,144 Mbit/s (PictureTel - TTC).

Z technického hľadiska kumulácia experimentov počas prezentácie na FEI STU v Bratislave bola naviac doplnená prenosom pohyblivého obrazového signálu cez ATM sieť z Banskej Bystrice prostredníctvom štandardu H.323 (V CON), pričom použitá prenosová rýchlosť bola 768 kbit/s.

Prezentácie experimentu, o ktorý bol mimoriadný záujem, sa zúčastnili pozvaní zástupcovia bratislavskej lekárskej obce, pracovníci Slovenských telekomunikácií, pracovníci FEI STU a študenti, ako aj pracovníci dalších významných spoločností pôsobiacích v oblastí telekomunikácií.
 

 



Správu pripravil : Ivan Baroňák, Bratislava 18.6. 1999