Aktualita 02

Foto 3

Foto 4

Foto 5

Počas konania Sympózia ATMTU `99 v termíne 17. 2. 1999 – 18. 2. 1999 na TU v Košiciach bolo realizované unikátne videokonferenčné prepojenie medzi štyrmi uzlami / pracoviskami - TU Košice, Slovenskými telekomunikáciami Banská Bystrica, Slovenskými telekomunikáciami Bratislava a našou FEI STU v Bratislave.
V dôsledku išlo o experimentálne završenie vedecko technických projektov na Katedre telekomunikácií FEI STU v Bratislave a to:

1. Neverejné telekomunikačné siete a služby. Zodp. riešiteľ : doc. Ivan Baroňák, Zadávateľ : MDPT SR, VÚS Banská Bystrica (1995 - 1998).
2. Telekomunikačné siete a služby. Zodp. riešiteľ : doc. Ivan Baroňák, IPVT  MŠ SR 95/5195/296 (1995 –1998).

ORGANIZAČNÉ INFORMÁCIE
Miesto :  FEI STU Bratislava, Mlynská dolina, Ilkovičova 3, B – klub
Termín :  17. Február – 18. Február 1999 (streda – štvrtok)
Čas :  denne od 9.00 hod – 13.00 hod a od 14.00 hod – 18.00 hod

ORGANIZAČNÝ VÝBOR V UZLE FEI STU BRATISLAVA
Predseda :  Doc. Ing. Jaroslav Lelák, CSc.
Podpredseda :  Doc. Ing. Ivan Baroňák, CSc.
Členovia :  Ing. M.Medvecký, PhD., Ing. J.Hodál, Ing. M.Talanda, Ing. M.Žirko (ST, a.s.), Ing. P.Šuchter,CSc. (CORE, spol. s r.o.), Ing. M.Frič (STS Markíza), Ing. P.Juhas (AP Media), M.Nemec, Š.Boroš, Ing.V.Bílik, Ing. V.Čaniga.

ORGANIZAČNÉ A TECHNICKÉ ZABEZPEČENIE VIDEOKONFERENCIE
1. Katedra telekomunikácií FEI STU v Bratislave
2. Slovenské telekomunikácie, a.s.
3. CORE, spol. s r.o.
4. STS Markíza, spol. s r.o.
5. AP Média, spol. s r.o.

CIEĽ PODUJATIA A EXPERIMENTU
    Sprostredkovať experimentálnu videokonferenciu a konanie Sympózia v Košiciach všetkým záujemcom o videokonferencie, moderné komunikácie, ATM technológie, problematiku broadband ISDN, ako aj záujemcom o problematiku Informačnej spoločnosti.
Ďalej stručne povedané išlo o :

a.  preukázanie schopnosti vysokoškolského pracoviska zvládať priamo v praxi technológiu najvyššej svetovej úrovne,
b. overenie funkčnosti ATM siete SR pre prenos širokopásmových služieb,
c. overenie možnosti tvorby a prevádzkovanie videokonferenčných pracovísk, pre rôzne aplikácie (ako napr. televzdelávanie, telemedicína, rýchly prenos dát, …)
d. sprostredkovať konanie / rokovanie Sympózia do detašovaných pracovísk.

ZÁKLADNÁ FUNKČNO TECHNICKÁ INFORMÁCIA O PODUJATÍ
    Na realizáciu Videokonferencie bolo využité optické prepojenie Katedry telekomunikácií FEI STU v Bratislave do optickej ATM siete SR a to prostredníctvom monomódového optického vlákna v pásme 1310 nm.
    Prepojenie Katedry telekomunikácií FEI STU do ATM siete SR je realizované ATM Switch-om GDC MAC1 s využitím prístupovej rýchlosti 155 Mbit/s.
    Videokonferencia bola experimentálne realizovaná prostredníctvom celoslovenskej ATM siete (Asynchronous Tranfer Mode), cez optické vlákna, pričom použitá komunikačná technológia ATM je označovaná ako základ pre budúce širokopásmové integrované služby digitálnych sietí (Broad Band – Integrated Services Digital Network).
    Videokonferencia sa realizovala medzi štyrmi uzlami dvoma samostatnými experimentami s rozdielnými typmi technológií :

1. Pomocou J PEG modulu, ktorý je súčasťou ATM uzla (GDS MAC1) na KTL FEI STU v Bratislave a to v pásmach od 5 do 25 Mbit/s.
2. Pomocou zariadení od spoločnosti FORE (ATM Switch, kóder, dekóder), ktorými bol doplnený ATM Switch na Katedre telekomunikácií FEI STU v Bratislave. Videokonferenčný experiment sa realizoval v pásme 25 Mbit/s a bol ťažiskový pre sprostredkovanie programu Sympózia.

Videokonferencia teda na „diaľku“ sprostredkovala v najvyššej kvalite obrazu a zvuku návštevníkom B – klubu na FEI STU v Bratislave samotný priebeh Sympózia ATMTU `99 z Košíc a to počas celých dvoch dní a naviac umožnila diskusiu priamo s jednotlivými prednášajúcimi !

PROGRAM VIDEOKONFERENCIE

17. 2. 1999    (streda)
8.30 - 9.00    prezentácia účastníkov
9.00 - 9.45    z FEI STU pozdrav rokovania v Košiciach :
                        1. Generálny riaditeľ sekcie telekomunikácií MDPT SR JUDr. Peter HALUŠ (ST, a.s.)
                        2. Dekan FEI STU v Bratislave Prof. Ing. Viktor SMIEŠKO, CSc. (FEI STU v Bratislave)
9.45 - 13.00    Vlastný program Sympózia z Košíc
13.00 - 14.00    Prestávka
14.00 - 18.00    Vlastný program Sympózia z Košíc

18. 2. 1999        (štvrtok)
9.00 - 13.00      videokonferenčný prenos
13.00 - 14.00    Prestávka
14.00 - 18.00    Vlastný program Sympózia z Košíc, Záver

VSTUP NA PODUJATIE
a. vstup bol voľný, bez pozvánok, v ľubovoľnom čase,
b. k dispozícii bolo cca 50 miest,
c. podľa približného odhadu sa podujatia počas dvoch dní zúčastnilo cca 1 400 – 1 500 návštevníkov.

Informáciu spracoval : Doc. Ing. Ivan Baroňák, CSc.
V Bratislave, 23. 2. 1999