Záverečná obsahová správa projektu DAAD (2010-2011)

Audio-Speech Interface for Mobile Devices (ASIMD)

Vedecké ciele projektu

Hlavným cieľom projektu bolo podporiť spoluprácu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STUBA) a Fachhochschule Heilbronn (FHHN) v oblasti základného výskumu a vývoja hlasového rozhrania pre mobilné zariadenia.  Pozornosť bola venovaná jednak problému haptiky ovládacích prvkov (FHHN) ako aj rečového rozhrania (STUBA) v oblasti rozpoznania a syntézy reči.

Splnenie cieľov

Možno konštatovať, že vedecké ciele projektu boli splnené v plnej miere, čo dokumentujú publikácie ako aj kvalifikačné práce (3 PhD, 5 diplomových prác). Spolupráca oboch pracovísk v tejto oblasti nekončí a aj vďaka projektu DAAD pripravujeme ďalšie aktivity pri príprave spoločných európskych projektov.

Dosiahnuté vedecké výsledky

V rámci projektu DAAD bol vyvinutý systém pre generovanie, simuláciu a testovanie haptických príznakov virtuálnych ovládacích prvkov, ktoré sa dajú použiť v mobilných zariadeniach, kde je použitie reálnych ovládacích prvkov priestorovo a finančne náročné ale aj napr. v automobiloch, kde sa vývoj uberá práve cestou tzv. „soft-keys“, čiže virtuálnych ovládačov, ktorých funkcionalita sa môže meniť. Hlavným výstupom tejto spolupráce je obhájená dizertačná práca Dipl. Ing. Alexandra S. Treibera, PhD ako aj spoločná publikácia v kvalitnom karentovanom časopise Journal of Acoustical Society of America (JASA) Impact factor: 1,900.

Druhou oblasťou spolupráce je transfer know-how v oblasti syntézy reči zo STUBA na FHHN, kde sa na základe skúseností z navrhu modulárneho syntetizátora na SUBA podarilo navrhnúť a realizovať syntetizátor nemeckého jazyka na FHHN. V rámci projektu vznikli 2 PhD práce a viacero diplomových a bakalárskych prác.

Prínos

Vedecký prínos pre oboch zúčastnených partnerov je významný. Ako bolo spomenuté vyššie STUBA prispela svojimi poznatkami v oblasti spracovania reči (rozpoznanie, syntéza). FHHN má dlhoročné skúsenosti v oblasti haptiky.  Spolupráca oboch pracovísk vyústila nielen do vedeckých výsledkov. Spoluprácu plánujeme ďalej rozvíjať v budúcnosti. Je potešiteľné, že o výsledky projektu DAAD má reálny záujem firma Audi. Skúsenosti získané v rámci projektu budú obe pracoviská využívať v ďalších projektoch, napr. STUBA v rámci projektov:

Zapojenie študentov do vedecko-výskumnej  činnosti je zrejmé, čo dokumentujú obhájené kvalifikačné práce ako aj publikácie. V súčasnosti pripravujeme niekoľko ďalších spoločných publikácií v rámci medzinárodných konferencií IWSSIP 2012 a Redzur 2012.

Publikácie projektu DAAD v roku 2011:

Treiber, Alexander - Gruhler, Gerhard - Rozinaj, Gregor:
Improvement of speed and accuracy of operation of rotary encoders in human-machine-interfaces through optimized acoustic feedback (CC journal)
In: Journal of the Acoustical Society of America, Volume 130, Issue 2, pp. EL57-EL61, (2011); ISSN: 0001-4966 Impact factor: 1,900

Treiber, Alexander - Gruhler, Gerhard - Rozinaj, Gregor:
Simulator and Synthesizer for Feedback Sounds of Rotary Control Elements
In: 5th International Workshop on Multimedia and Signal Processing - Redžúr 2011, Bratislava, Slovak Republic. 12 May 2011. - Bratislava : STU v Bratislave FEI, 2011. - pp. 77-80, ISBN 978-80-227-3506-3

Rozinaj, Gregor - Rybarova, Renata:
Learning Methods for Speech Synthesizer
In: IWSSIP 2011 18th International Conference on Systems, Signals and Image Processing June 16-18, 2011. Sarajevo, Bosnia and Herzegovina , (accepted)

Toth, Jan - Kondelova, Anna - Rozinaj, Gregor:
Natural Language Processing of Abbreviations
In: 53rd International Symposium ELMAR-2011 ,September 15-18, 2011, Zadar, Croatia, (accepted)

Vasek, Matus - Rozinaj, Gregor - Rybarova, Renata:
Training Database Preparation for LTS Rules Training Process with Wagon

PhD práce obhájené v roku 2011:

·  Páleník Andrej: Modelling of the Speech Prosody (2011)

·  Treiber Alexander: Design and Benchmarking of Acoustic Feedback in Human Machine Interface (2011)

·  Rybarová Renata: Learning Methods in Speech Synthesis (2011)

Diplomové práce:

·  Obert Ivan: Tvorba rečovej databázy (ženský hlas) pre difónový rečový syntetizátor

·  Vančo Marek: Spracovanie čísloviek pre rečový syntetizátor

·  Vasek Matúš: Transkripcia vstupného textu pre rečový syntetizátor

·  Bc. Kondelová Anna: Analýza prozodických vlastností slovenskej reči

·  Bc. Tóth Ján: Fonetická transkripcia skratiek pri syntéze reči

doc. Ing. Gregor Rozinaj, PhD.

v Bratislave, 30.12.2011                                                         zodpovedný riešiteľ projektu