TMN - fyzická architektúra

Obrázok 16 ukazuje príklad zjednodušenej fyzickej architektúry TMN.

Obrázok 16 - Príklad zjednodušenej fyzickej architektúry TMN

Funkcie TMN môžu byť implementované rôznymi fyzickými konfiguráciami. Fyzické bloky môžu implementovať jeden alebo viacero funkčných blokov.

Operations System (OS) - operačný systém

OS je systém vykonávajúci OSF. OS môže prípadne poskytovať tiež MF, QAF a WSF. OS môže mať rôznu konfiguráciu.

Mediation Device (MD) - sprostredkovacie zariadenie

MD je zariadenie, ktoré vykonáva MF. MD môže prípadne poskytovať tiež OSF, QAF a WSF. MD môže byť implementované ako kaskáda zariadení.

MD býva typicky použité dvomi spôsobmi. Buď zabezpečuje manažment skupiny podobných NE alebo len jedného NE.

Q Adaptor (QA) - Q prispôsobovač

QA je zariadenie, ktoré pripája rozhrania nekompatibilné s TMN na NE alebo OS prostredníctvom rozhrania Q, a to Q3 alebo Qx.

Data Communication Network (DCN) - Dátová komunikačná sieť

DCN je sieť vo vnútri TMN, ktorá podporuje DCF. DCN reprezentuje implementáciu vrstiev OSI 1-3. DCN neposkytuje funkcie vrstiev 4-7. DCN musí podporovať spontálne prenosy správ a tiež obojsmerné dialógy.

Network Element (NE) - Element siete

NE predstavuje telekomunikačné zariadenie (celú skupinu, príp. len časť zariadenia) a podporné zariadenie, prípadne iný prvok alebo skupinu prvkov patriacich do telekomunikačného prostredia, ktorá vykonáva NEF. NE môže tiež prípadne poskytovať ktorékoľvek iné funkcie v TMN.

NE môže zabezpečovať priamo telekomunikačné funkcie, napr. prepájanie, prenos, alebo môže zabezpečovať iné súvisiace funkcie, ako napr. lokalizácia chýb, účtovanie, klimatizácia.

Workstation (WS) - pracovná stanica

WS je systém, ktorý zastáva WSF. Funkcie WS prekladajú informácie na referenčnom bode f do zobraziteľného formátu na referenčnom bode g a opačne.

Index | Obsah | Literatúra | Skratky