PESQ

Subjektívne metódy zisťovania kvality reči majú nespornú výhodu v tom, že hlasový signál hodnotí priamo poslucháč a testy môžeme vykonávať na viacerých miestach súčasne. Ich nevýhodou je, že presné výsledky dosiahneme až niekoľko-násobným testovaním, pričom každý nový test nám môže priniesť nové výsledky, ktoré dosiahneme aritmetickým spriemerovaním starých a nových hodnôt. Ďalšia nevýhoda takéhoto testovania spočíva v dlhotrvajúcich prípravách na testovanie. Donedávna to bola jediná možnosť ako testovať hlasové nahrávky, avšak s vývojom v tejto oblasti prichádzajú do úvahy automatické formy testovania, nazývané aj objektívnym testovaním.

Súčasné objektívne metódy zisťovania kvality reči sú založené na psycho-akustickom modelovaní ľudského sluchového systému a na kognitívnom modelovaní rozhodovania o počuteľných vnemoch vykonávaného ľudským mozgom. Aj keď sa jednotlivé metódy podstatne líšia pri modelovaní spomenutých javov vnímania rečového signálu ľudským mozgom, základnú štruktúru majú rovnakú. Pozostáva z dvoch vstupov, jeden pre referenčný signál a druhý pre testovaný, degradovaný signál. Pri testovaní syntézy si môžeme predstaviť ako jeden vstup referenčný signál. Na druhý vstup máme privedenú syntetizovanú tú istú postupnosť ako na prvý vstup s tým rozdielom, že na jeho syntézu sme použili korpus ochudobnený o signál privedený na prvý vstup.

pesq

Metódy objektívneho vyhodnocovania sú navrhované na analyzovanie špecifických audio parametrov, vrátanie časovej dilatácie (z angl. time wrapping) a šumu. Primárne boli určené na testovanie kodekov a testovanie kvality prenosu rečového signálu v telekomunikačnej sieti. Metóda PESQ používa pravdepodobne najpresnejší a  najdetailnejší percepčný model. Následne kognitívne modelovanie porovnáva výsledky modelovania referenčného a testovaného signálu, pričom posledná verzia algoritmu PESQ (ITU-T P.862) zahŕňa aj kompenzáciu časovým oneskorením, avšak neodporúča sa pre aplikáciu v reálnom čase. Toto časové oneskorenie bolo najväčším problémom pri objektívnom testovaní kvality hlasovej služby pri VOIP sieťach, keďže v tomto type siete je oneskorenie neznáme. Metóda PESQ má hodnoty od -0,5 do 4,5 a platí, že čím väčšie skóre, tým je rečový signál kvalitnejší. Zároveň by malo platiť, že pre väčšinu testovacieho materiálu by sa mali výstupné hodnoty nachádzať v rozmedzí 1,0 až 4,5.



Subjektívne

Objektívne

Pokračuj
Warning: mysql_pconnect() [function.mysql-pconnect]: Host '147.175.103.5' is blocked because of many connection errors; unblock with 'mysqladmin flush-hosts' in /data/ktl/projects/speech/WWW/quality_test/classes/database.class.php on line 15
Nepodarilo sa prihlasit na databazovy server.Host '147.175.103.5' is blocked because of many connection errors; unblock with 'mysqladmin flush-hosts'