Katedra telekomunikácií, FEI STU Bratislava

Analýza smerovacích algoritmov v počítačových a telekomunikačných sietiach

Link Reversal Routing Algoritmus (LRR)

Obsah

Úvod

Link Reversal (neskôr len LR) poskytuje jednoduchý mechanizmus na smerovanie komunikácie v sieťach s často sa meniacou topológiou, ako sú napríklad ad-hoc mobilné siete. LR smeruje predkladaním smeru komunikácie na každej linke siete čoho výsledný graf je cieľovo orientovaný DAG (Directed Acyclic Graph). Jednou zo základných kritérií je znižovanie informácií prenášaných medzi uzlami siete pri zmenách siete. V prípade, že uzol stratí komunikačnú cestu k cieľu, táto situácia sa rieši presmerovaním jednej alebo všetkých súvisiacich spojení s porušenou komunikačnou cestou. LR ako samostatný algoritmus bol testovaný experimentálne a jeho praktické využitie sa našlo v algoritmoch ako sú TORA, Gafni-Bertsekas algoritmus (G-B), LMR, atď.

Pre úplnosť informácií je potrebné spomenúť dve varianty LR – a to s úplným spätným algoritmom a s čiastočným spätným algoritmom. Úplný LR v porovnaní s čiastočným LR je jednoduchší pričom jeho výpočtová náročnosť sa dá vyjadriť ako O(n2) kde n je počet uzlov, ktoré stratili destináciu. Náročnosť čiastočného LR sa dá vyjadriť ako O(n . a* + n2) kde a* je nenulová veličina priamo súvisiaca so stavom siete. Na počiatočné ustabilizovanie je potrebné Ω( n2) operácii ako aj času. Z tohto dôvodu môžeme povedať, že úplný LR je výhodnejší použiť pri najhorších možných schémach keďže  čiastočný LR môže svojvoľne narastať.

Funkčnosť algoritmu je vysvetlený na sieti kde topologická zmena priviedla sieť do stavu, kde uzly stratili svoje prenosové cesty k cieľu. Vid diagram pre čiastočný LRúplný LR.

Na nasledovných podmienkach môžeme sledovať ako sa správa celý systém keď sieť sa dostáva do stavu kedy jednotlivé uzly stratili svoje cesty k určitým cieľom. Takémuto stavu sa v odbornej terminológii hovorí „počiatočný stav siete“. V momente kedy sa už v sieti nedejú ďalšie topologicé zmeny sa sieť stabilizuje a nastaví sa znova do smerovo orientovaného módu ( inými slovami dosiahne konečný stav).

V tomto prípade analyzujeme 2 parametre:

V analýze delíme uzly na dobé a zlé. Za zlý uzol považujeme taký z ktorého nepokračuje cesta do cieľa. Každý iný uzol obsahujúci cieľ považujeme ako dobrý. Je potrebné si uvedomiť že uzol, ktorý neposkytuje cestu k cieľu má automatický potopené spojenie. Na nasledovnej ukážke je možné vidieť výsledky jednotlivých algoritmov.

Úplný LR

Pri úplnom LR je ukázané ako zo začiatočného stavu s n zlými uzlami sa stabilizuje po výpočtovej práci a čase rovnajúcej sa O(n2). Výsledky pre LR sú omnoho lepšie. Je možné každú sieť rozdeliť pričom sa berie ohľad na zlé uzly. Z tohto stavu každý výpočtový úkon vykonaný uzlami dá predpovedať v závislosti od poriadia vykonávania. Uzol v j-tej vrstve prevedie zmenu presne j krát kým sa stabilizuje. (vid. obr. č. 2)
diagram

Čiastočný LR

Pri čiastočnom LR je ukázané ako zo začiatočného stavu s n zlými uzlami sa stabilizuje po výpočtovej práci a čase rovnajúcej sa O(n . a* + n2), čo korešponduje s rozdielom maximálnych a minimálnych váh uzlov v počiatočnom stave. (vid. obr. č. 1)
diagram

Deterministický algoritmus

V rámci deterministického „reversal“ algoritmu je možné z grafu vyčítať, že sa vychádza z počiatočných podmienok pričom každý zlý uzol nachádzajúci sa d skokov od najbližšieho dobrého uzla musí vykonať d zmien na dosiahnutie stabilného stavu.
Je dokázané že existujúce siete z počiatočného stavu s n zlými uzlami využívajúc algoritmus potrebujú (n2) operácií a časových sekvencií k dosiahnutiu stabilného stavu. Ako dôsledok odvíjajúci sa od najhoršej možnej schémy úplný LR je časovo a výpočtovo optimálnejší v porovnaní s čiastočným LR.

Ekvivalencia vykonávania

Ako je dokázané, že pre hociktorý „reversal“ algoritmu distribuované operácie algoritmu štartujúce z rovnakého počiatočného stavu sú ekvivalentné: 1) konečný stav siete po dosiahnutí stabilizácie je vždy rovnaký a 2) každý uzol vykoná rovnaký počet zmien na dosiahnutie stability pri všetkých vykonaniach. Vyplývajúc z tohto faktu algoritmus je nezávislý na poradí

Zoznam literatúry

[1] Analysis of Link Reversal Routing Algorithms http://polaris.cse.fau.edu/~jie/teaching/fall_2004_files/reversal2.ppt
[2] Analysis of Link Reversal Routing Algorihms for Mobile Ad Hoc Networks http://dcg.ethz.ch/lectures/ws0405/seminar/materials/born_slides.pdf
[3] Link Reversal Routing (LRR) in Ad-Hoc Networks http://comet.ctr.columbia.edu/~jaekwon/E6768/Andreas-EE6768project1.pdf
[4] Ad Hoc http://en.wikipedia.org/wiki/Ad-hoc
[5] The SECAN-LAB: Gafni-Bertsekas http://wiki.uni.lu/secan-lab/Gafni-Bertsekas.html
[6] The SECAN-LAB: Lightweight Mobile Routing http://wiki.uni.lu/secan-lab/Lightweight+Mobile+Routing.html

4_screen5.png
5_screen6.png