Úvod
Jedným z predpokladov úspešnej funkčnosti smerovania paketov po sieti je získavanie informácií a aktualizácia smerovacej tabuľky jednotlivých routrov (smerovačov). Tento mechanizmus zaisťujú smerovacie protokoly, ktoré pracujú na báze smerovacích algoritmov.
Smerovacie algoritmy môžme rozdeliť podľa charakteru smerovacej informácie, ktorú si routre medzi sebou navzájom vymieňajú:
- LSA (Link State Algorithms) - niekedy býva označovaný ako SPF (Shortest Path First) algoritmus. Jeho podstatou je, že routre si posielajú navzájom len informácie o stave liniek na ktoré sú priamo pripojené. Týmto spôsobom router získa informácie o topológii nad ktorou si pomocou Dijkstrovho algoritmu vyráta smerovanie do ostatných sietí. Tento algotitmus používa smerovaci protokol OSPF (Open Shortest Path First).
- DVA (Distance Vector Algorithms) - býva niekedy označený ako Ballman-Fordov algoritmus. Pri tomto spôsobe smerovanie si routre periodicky vymieňajú obsah celej svojej smerovacej tabuľky a podľa informácií prijatých od ostatných routerov si túto tabuľku.Tento algoritmus využíva protokol RIP.
- LRR (Link Reversal Routing) sa využíva v sieťach s často sa meniacou štruktúrou. Jedným z kritérií je nízky objem prenášaných informácií medzi uzlami siete pri zmenách. Strata spojenia medzi uzlami je riešená zmenou jednej alebo niekoľkých ciest aby sa bolo možné dostať do celového uzla inou cestou. Tento algoritmus sa využíva v TORA, Gafni-Bertsekas, LMR atď.
- DHT (Distributed Hash Tables) patrí do triedy decentralizovaných a distribuovaných algoritmov. Tento algoritmus sa využíva na ukladanie dát ako aj na smerovanie a šírenie informácií. Pomocou tohto algoritmu je možné vytvorenie siete odolnej voči chybám a výpadkom jednotlivých častí pri zachovaní rýchleho získavania požadovaných dát.
- Gnutella - algoritmus využívaný v rovnomernej sieti. Táto sieť je superponovaná na už vytvorenej sieti. Smerovanie je špecializované hlavne na vyhľadávanie a zdielanie zdrojov v tejto sieti. Je vhodný hlavne prepoužitie v malých a stredných sieťach.
- Ford-Fulkerson - rieši problém nájdenia maximálneho toku medzi dvoma uzlami siete. Nejedná sa o použiteľný plnohodnotný smerovací algoritmus. Poskytuje hlavne informáciou, ktorú môže smerovací algoritmus použiť pri smerovaní v sieti.